چگونه کتاب بخوانیم

چگونه کتاب بخوانیم کتاب خواندن می‌تواند میزان شادی، دانش و ثروت شمارا افزایش دهد. برای اینکه بتوانیم هنگام خواندن کتاب مطالب را درک کنیم و همچنین نکاتی را که خوانده‌ایم فراموش نکنیم باید فن مطالعه را بیاموزیم. فن مطالعه به قوه ابتکار، قوه تجزیه‌وتحلیل، دقت نظر، حافظه خوب و قوه تخیل احتیاج دارد اما اصل مهم فن مطالعه درست فکر کردن است به این منظور که باید مطالب کتاب‌ها را درک کنیم زمانی که توانستیم کتابی را درک کنیم می توانیم بگویم که آن کتاب را خوانده‌ایم. کتاب‌ها را برای اثبات باورها و دانسته‌های خود نخوانید بلکه کتاب‌ها را برای داشتن دید متفاوتی از جهان و مسائل پیرامون آن بخوانید و بیاموزید و این کار را می‌توانید با نکته برداری، علامت‌گذاری و تفکر در مورد هر مطلب انجام بدهید.در ادامه چند نکته کلیدی که چرا باید کتاب بخوانیم.

مراحل مقدماتی خواندن کتاب:

خرید و انتخاب کتاب:

کتاب نوعی سرمایه‌گذاری روی افکار خودتان است پس برای خرید آن تأمل نکنید. با در نظر گرفتن سلیقه خودتان کتاب‌ها را انتخاب کنید تا از خواندن آن لذت ببرید. می توانید برای انتخاب کتاب، به کتاب‌خانه‌ها یا کتاب‌فروشی‌ها رفته و یا در وب سایت ها جستجو کنید .

برای یافتن یک کتاب غیرداستانی باید به این نکته توجه داشت که آیا نویسنده توانسته است مفهوم کتاب را به راحتی بیان کند برای فهمیدن این موضوع حداقل دو صفحه کتاب را قبل از خرید مطالعه کنید.

کتاب‌ها را نباید از روی جلد آن‌ها قضاوت کنیم به عنوان مثال تصویر روی جلد کتاب کسل کننده و یا با سلیقه شما جور نباشد اما مطالب کتاب بر عکس جلد آن دارای مفاهیم لذت بخشی باشد، پس کتاب‌ها را عاقلانه خریداری کنید.
از دوستان کتاب خوان خودتان برای معرفی یک کتاب خوب که با روحیات شما سازگاری داشته باشد کمک بگیرید.

از شبکه های مجازی و یا وب‌سایت‌هایی که به عنوان معرفی و نقد کتاب‌ها می‌پردازند کمک بگیرید.

نحوه صحیح خواندن کتاب

خواندن کتاب:

برای خواندن کتاب مکانی آرامش‌بخش را انتخاب کنید و در طول روز مدت‌زمانی را صرف مطالعه کنید (ده الی 30 دقیقه)، این کار باعث می شود کتاب خواندن برای شما یک عادت همیشگی شود. کتاب‌ها در 4 بخش اولیه و 1 بخش پایانی خلاصه می شوند:

سپاسگزاری:

در این بخش به فهرستی از افراد اشاره می‌شود در به طریقی در فرایند نوشتن کتاب به نویسنده کمک کرده است.

پیشگفتار:

در این بخش با قلم فردی غیر از نویسنده کتاب نوشته می شود. پیش گفتار به تعریف تجربه ای که خواننده کسب خواهد کرد و دلایل ارزشمندی کتاب می پردازند، می گویند.

مقدمه:

در این بخش با قلم خود نویسنده نوشته می شود و کوتاه تر از بخش پیشگفتار می باشد و اساساً در مورد شرح انگیزه شکل‌گیری کتاب و نحوه نگارش آن آشنا می‌شویم.

معرفی:

در این بخش نویسنده از مرور محتوای کتاب و ترغیب خواننده برای خواندن کتاب می‌پردازد. این بخش معمولاً برای کتاب‌های غیر داستانی نوشته می شود.

صفحات پایانی کتاب:

در این صفحات به مقاله و یا سر مقاله‌ای که در مورد کتاب نوشته شده اختصاص می دهند و در بسیاری از کتاب‌های معروف این صفحات را مشاهده خواهید کرد.

خواندن بخش پایانی کتاب و بخش های اولیه کتاب کاملاً اختیاری بوده و به خواننده بستگی دارد.

چگونه کتاب بخوانیم

 نحوه خواندن مجموعه ای از اشعار و مقالات:

به فهرست مطالب و راهنمای کتاب نگاه کنید:

بیشتر کتاب‌هایی که دارای بخش های کوتاه و یا زیاد هستند از فهرست مرتب و روشنی برای دست یابی خواننده به آن صفحات استفاده می کنند. در صفحات پایانی کتاب‌ها نیز از فهرست راهنما که شامل واژگان کلیدی و یا اصطلاحات مهم هستند استفاده می‌شود.

مطالب کتاب را برحسب سلیقه بخوانید:

مزیت نوشته‌های کوتاه این است که می توانید بر حسب سلیقه خودتان هر قسمت را که می خواهید و به هر ترتیبی بخوانید.

مطالعه مطالب باعلاقه و اشتیاق:
با مطالبی که می‌خوانید زندگی کنید آن‌ها را با خونسردی و بی تفاوتی نخوانید هر قسمت از مطالب که جذاب بود را می توانید علامت گذاری، یادداشت‌نگاری کنید.

چگونه کتاب بخوانیم

خواندن کتاب‌های درسی و آموزشی:

یادداشت‌برداری کنید:

برای خواندن کتاب‌های درسی بهتر است دفترچه یادداشتی به همراه داشته باشید تا بتوانید نکات مهم را یادداشت کنید با این کار دسترسی به این نکات آسان‌تر خواهد شد.

کتاب را خلاصه کنید:

خلاصه کردن کتاب‌ها به زبان خودتان به شما کمک می کند بهترین درک را از مطالب داشته باشید. می توانید فصل‌به‌فصل کتاب را بخوانید و خلاصه کنید.

خلاصه ای که در مورد کتاب نوشته اید را در مکانی بگذارید که اگر در آینده بخواهید کتاب را مرور کنید به مفاهیم کلی کتاب که خلاصه کرده‌اید دسترسی داشته باشید.

فصل های کتاب:

فصل های کتاب را به طور کامل بخوانید و از این فصل به آن فصل نپرید. مطالب هر فصل را هدف درک درست از آن‌ها بخوانید اگر فصل را به صورت دقیق و کامل بخوانید درک و یادآوری مطالب آن آسان‌تر خواهد بود.

خواندن کتاب‌های آموزشی و درسی را به روز آخر و یا قبل از امتحانات موکول نکنید سعی کنید در طول سال تحصیلی روی کتاب‌ها مرور داشته باشید.

چگونه کتاب بخوانیم

  • ارسال شده توسط: مدیر سایت
  • تاریخ انتشار: 1396/12/15
  • بازدید: 298
  • گروه: تازه ها
  • 0 دیدگاه
  •  
دیدگاه شما چیست؟

(نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد)

چگونه سیگار را ترک کنیم؟