عوامل افسردگی و راه های درمان

گاهی اوقات افسردگی به یک عامل خاص محدود نمی شود بعضی مواقع در پی ناملایمت زندگی، بیماری‌های جسمی و سایر عوامل محرک و در برخی موارد به‌طور ناگهانی بدون اینکه حتی به یکی از این عوامل بستگی داشته باشد بروز می‌کند. برخی از عواملی که باعث بروز افسردگی می‌شوند را در ادامه مطلب ارائه داده ایم .

تروما:

ضربه‌ی روحی (تروما) در سنین پایین باعث می شود در دراز مدت تغییراتی در نوع واکنش مغز نسبت به ترس و استرس ایجاد شود و بروز افسردگی در افرادی که سابقه تروما در دوران کودکی دارند بیشتر است.

ژنتیک:

افکار خودکشی گرایانه و اختلالات رفتاری در برخی موارد ممکن است ریشه در ژنتیک فرد داشته باشد، ژنتیک تنها یکی از عوامل افزایش دهنده خطر ابتلای فرد به افسردگی است. علائم افسردگی ژنتیکی در سنین کودکی ظاهر می شود.

شرایط زندگی:

موقعیت‌های مالی، وضعیت تأهل و محل زندگی همه از جمله عواملی هستند که ایجاد بروز افسردگی در فرد می شود.

ساختار مغز:

مطالعه‌ی تصاویر مغزی نشان دهنده‌ی کاهش فعالیت لوب پیشانی مغز در مبتلایان به افسردگی می باشد و همچنین الگوی مغز این افراد هنگام خوابیدن نیز متفاوت است. افسردگی در طرز پاسخگویی غده‌ی هیپوفیز و هیپوتالاموس نسبت به تحریکات هورمونی نیز تغییر ایجاد می کند.

سایر شرایط پزشکی:

افرادی که سابقه‌ی ابتلا به اختلالات خواب، درد مزن، اضطراب یا اختلال کم توجهی – بیش فعالی (ADHD) دارند احتمال اینکه دچار افسردگی شوند بیشتر است.

مواد مخدر:

کسانی که از مواد مخدر استفاده می کنند نیز احتمال ابتلا به افسردگی در آنان وجود دارد.

چه افرادی به افسردگی دچار می شوند

چه افرادی به افسردگی مبتلا می شوند:

افسردگی در تمام سنین امکان دارد اتفاق بیافتد و تنها تجربه های این بیماری در افراد متفاوت می باشد.

مردان:

افسردگی در مردان به دلیل فرهنگی که وجود دارد بروز نمی‌دهند به این معنی که احساس خجالت‌زدگی می‌کنند و به همین علت است که به مواد مخدر روی می‌آورند و حتی گاهی اوقات دست به خودکشی می زنند.

زنان:

افسردگی در زنان عوامل مختلفی دارد ازجمله: ژنتیک، باروری، بیولوژیکی، تغییرات هورمونی و روابط بین فردی.

اکثر زنان در زمان‌های قاعدگی دچار تغییرات رفتاری و جسمی می شوند (احساس افسردگی و تحریک‌پذیری) و عده‌ی دیگری قبل از قاعدگی این احساسات یا علائم افسردگی در خود دارند که به سندرم پیش قاعدگی (PMS) و اختلال ملال پیش از قاعدگی (PMDD) می نامند، علائم افسردگی تا زمان شروع قاعدگی بیشتر می شود. در برخی زنان پس از زایمان به اختلالات خلقی مقطعی دچار می شوند که آن را افسردگی پس از زایمان می نامند.

 افراد سالخورده:

اشخاصی که در سالخوردگی دچار افسردگی هستند معمولاً بدون درمان می مانند زیرا بسیاری از افراد سالخورده افسردگی را به دلیل افزایش سن، مسائل جسمی، روحی و اجتماعی مرتبط می دانند. علائم سالخوردگی در افراد مسن متفاوت تر از علائم افسردگی در افراد جوان است. علائم افسردگی در افراد مسن عبارت‌اند از: اختلالات حافظه، دردهای مبهم و توهم است. برخی از داروهای شیمیایی عوارض جانبی دارند که باعث افسردگی در افراد می شود همانند: داروهای فشار خون، حمله‌ی قلبی، سکته، شکستن لگن.

کودکان و نوجوانان:

کودکان که در حال رشد هستند در هر مقطعی از سن به طور طبیعی دچار بحران های احساسی می شوند، اما در برخی مواقع این بحران ها منجر به افسردگی می شود. کودکان و نوجوانانی که مبتلا به اختلال تروما، کم توجهی-بیش فعالی، اختلال یادگیری و اختلال اضطراب و اضطراب نافرمانی مقابله جویانه (ODD) هستند ابتلا به افسردگی در آنان بیشتر است.

کودکانی که افسرده هستند معمولاً از احساساتشان صحبت نمی کنند اما از درد شکایت می کنند ولی نوجوانانی که افسرده هستند رفتارهای همچون پرخاشگرانه، رفتارهای پرخطر، افت تحصیلی، مصرف مواد مخدر و گاهی دست به خودکشی می زنند همچنین صدها علائمی دیگری از خود نشان می دهند که باید حتماً آن ها را جدی بگیرید.

روش های درمان

روش های درمان افسردگی:

برای درمان افسردگی می‌توان به مراکز روان درمانی مراجعه کرد. در ادامه به چند روش درمان افسردگی می پردازیم.

دارو درمانی:

داروهای ضد پریشی (آنتی سایکوتیک)، داروهای خلقی و داروهای ضد افسردگی

روان‌درمانی:

درمان خانواده محور و درمان فردی، رفتاردرمانی شناختی (CBT)

درمان تحریک مغزی:

تحریک مغناطیسی جمجمه‌ای تکرار شونده (RTMS) و درمان شک الکتروشک (ECT)

نور درمانی:

فرد با استفاده از یک جعبه‌ی نور در معرض طیف کامل نور قرار می گیرد تا میزان ترشح هورمون ملاتونین تنظیم شود.

رویکردهای ذهن/جسم/روح:

مدیتیشن، دعا و ایمان

درمان های جایگزین:

طب سوزنی، مراقبه و تغذیه درمان

استراتژی های خود مدیریتی

ورزش

افرادی که بیماری هایی مانند اختلال استرس پس از حادثه (PTSD)، اعتیاد و اختلال کم‌توجهی- بیش فعالی، درمان افسردگی آن ها مشکل‌تر از حد معمول می باشد. اگر هر یک از این موارد با موفقیت درمان شوند، علائم افسردگی نیز بهبود می یابد.

  • ارسال شده توسط: مدیر سایت
  • تاریخ انتشار: 1396/12/17
  • بازدید: 235
  • گروه: تازه ها
  • 0 دیدگاه
  •  
دیدگاه شما چیست؟

(نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد)

چگونه سیگار را ترک کنیم؟