عوامل موثر در شاد زیستن چیست؟

عوامل موثر در شاد زیستن

 برخی از روان شناسان و محققان سعی کرده‌اند علاوه بر مطالعه فرایندهای روانی در انسان، به جنبه‌های جامعه‌شناسی و کاربردی توجه داشته باشند که شاد زیستن و همچنین عواملی که باعث می‌شود انسان زندگی شادی داشته باشد ازجمله این حوزه‌های تحقیقاتی می‌باشد. تعدادی از روانشناسان می‌خواهند از این موضوع مطلع شوند که چرا برخی از انسان‌ها از برخی دیگر شادتر زندگی می‌کنند و همچنین عاملی که باعث این مسئله می‌شود چیست.

امروزه موضوع شادی طرفداران زیادی بین مردم پیدا کرده است و نشریه‌ها و کتاب‌هایی نیز به این موضوع پرداخته‌اند، اما واقعیت امر این است که هر انسانی ایده‌ی خاص خودش را در این باره دارد. در ادامه مطلب درباره عواملی که باعث می شود انسان در زندگی شادی داشته باشد را ارائه داده ایم.

نقش ژنتیک در شادی انسان‌ها:

روانشناسان و محققان چندین دهه می باشد که درباره شادی و عوامل تأثیرگذار آن تحقیق می کنند. محققان دانشگاه شیکاگو از سال 1972 به این موضوع بر روی جمعیت آمریکا پرداخته‌اند. از سال 1972 تا به الآن نسبت شاد بودن مردم امریکا ثابت مانده است به‌طوری‌که یک‌سوم این مردم خود را خیلی شاد و نیمی دیگر خود را تااندازه‌ای شاد می دانند و تنها 10 الی 15 در صد افراد خود را شاد نمی‌دانستند. بدین دلیل پژوهشگران دانشگاه مینستونا عوامل تأثیرات ژنتیک، روی مردم را بررسی کرده‌اند.

این پژوهشگران دوقلوهای همسان را که از خانواده جداشده‌اند و دور از یکدیگر در محیطی متفاوت بزرگ‌شده‌اند را موردبررسی قرار داده‌اند و به این نتیجه رسیدند که بخش قابل توجهی از شادی را در لحظه‌های مختلف زندگی به ارث می‌بریم و همچنین مطالعات نشان داده است که 48 درصد سهم شادی در زندگی ما ارثی بوده است و تنها 50 درصد سهم شادی در زندگی به خود انسان‌ها بستگی دارد.

عواملموثر در شاد زیستن

چه چیزهایی در زندگی ما را خوشحال می‌کند؟

آیا عشق، ثروت، دوستان زیاد و یا اتفاقات خوشایند ما را خوشحال می‌کند؟ تحقیقات و مطالعات زیادی روی عوامل شادی‌بخش در زندگی انسان‌ها صورت گرفته است، باوجوداینکه انسان‌ها علایق متفاوت و همچنین برای چیزهای مختلفی در زندگی ارزش قائل هستند می‌توانید به اندکی از این تحقیقات و مطالعات اعتماد کنید. به‌طور مثال برخی از انسان‌ها علاقه دارند در شهرهای بزرگ و برخی دیگر در شهرهای کوچک زندگی کنند به همین علت محققان بجای اینکه به بررسی عوامل مؤثری که باعث شادی انسان‌ها می‌شوند، به چگونگی فعالیت‌های مختلفی که باعث شادی آن‌ها می‌شوند، تفسیر و تحلیل کرده‌اند. محققان به سه منبع متفاوتی از شادی رسیده‌اند: چالش، خوشی و لذت و همچنین معنا. این سه عنصر را اجزای اصلی تمامی فعالیت‌هایی که انسان را شاد می‌کند و همچنین می‌توانند آن را به شیوه‌های مختلفی ترکیب کنند، می‌شناسند.

خوشی خالص:

فعالیت‌هایی که برای ما خوشایند هستند و یک حس مثبت لحظه‌ای را در ما ایجاد می‌کند خوشی خالص می‌گویند همانند: خندیدن به جوک، قدم زدن زیر نور آفتاب، شکلات خوردن، شنا کردن، مطالعه کردن و یا هر چیزی که در یک‌لحظه حس خوشی در ما ایجاد می‌کند.

چالش خالص:

حسی که پس از انجام دادن کاری که نیاز به مهارت و قدرت حل مسئله داشته باشیم در ما به دست می آید همانند: ورزش، نوشتن مقاله، خواندن یک کتاب سخت و همچنین دویدن برای جا نماندن از اتوبوس. امکان دارد که از این فعالیت‌ها لذت نبریم اما پس از انجام آن‌ها احساس خوبی داریم.

معنای خالص:

هر نوع فعالیتی که به‌عنوان کاری ارزشمند شناخته شود و پشت انجام آن کار هدفی نهفته باشد را معنای خالص می‌نامند همانند: کمک به همسایه، کمک به یک معضل اجتماعی. اصولاً والدین فعالیت‌های معناداری را در دسته‌بندی فعالیت‌ها دارند همانند تعویض پوشک بچه، بیدار شدن شبانه‌روزی و ....، انجام دادن این کارها نه سختی دارد و نه لذتی در آن نهفته است. تنها چیزی که وجود دارد این است که این کارها دارای هدفی ارزشمند هستند.

عوامل موثر در شادزیستن

خوشی/چالش:

به کارهایی گفته می شود که هم انجام دادن آن را دوست دارید و هم اینکه برای انجام دادن آن ها باید تلاش کنید همانند: فوتبال بازی کردن، کاردستی درست کردن و .....، فعالیت‌هایی که در این راستا قرار می‌گیرند معمولاً دارای پتانسیل غرق شدن می‌باشد به این معنا که در هنگام انجام این کارها به پیرامون خود توجهی ندارید و تنها توجه شما، انجام این کار است.

چالش /معنا:

به کارهایی گفته می شود که انجام دادن آن نیازمند تلاش و نتایج آن کار ارزشمند است، همانند ساختن خانه‌ای برای حیوانات، ترک کردن سیگار و غیره.

معنا/ خوشی:

به فعالیت‌هایی گفته می‌شود که هم برای شما و هم برای دیگران ارزشمند است و در حین انجام آن لذت می‌برید معنا/خوشی می‌گویند. همانند انجام کاری باشکوه یا خواندن کتاب برای امتحانات.

خوشی/چالش/معنا:

انسان‌های بسیار خوشحال زمان زیادی از زندگی خود را صرف انجام دادن فعالیت‌هایی می‌کنند که برایشان خوشایند، چالش و معنادار باشد. رویدادهای بزرگ و مهم در این نوع دسته‌بندی قرارگرفته‌اند همانند: خواستگاری کردن، فارغ‌التحصیل شدن و غیره. هرکسی می‌تواند با توجه به سلیقه یا علایقی که دارد همچنین فعالیت‌هایی را در زندگی خود داشته باشد حتی اگر این فعالیت‌ها کوچک باشند ولی تأثیرش در زندگی زیاد باشد.

  • ارسال شده توسط: مدیر سایت
  • تاریخ انتشار: 1396/12/20
  • بازدید: 236
  • گروه: تازه ها
  • 0 دیدگاه
  •  
دیدگاه شما چیست؟

(نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد)

چگونه سیگار را ترک کنیم؟