روش هایی برای کاهش استرس

راهکاری برای کاهش استرس

استرس چیست؟

میزان استرس در افراد متفاوت می باشد و همچنین یکی از عوامل ابتلا به افسردگی نیز استرس است. از علائم استرس می توان به خستگی، سردرد، جویدن ناخن، دندان‌قروچه شبانه، بدخلقی، خشم و عصبانیت و کمبود انرژی اشاره نمود. برخی از افراد به دلیل داشتن استرس زیاد به الکل، سیگار و مواد مخدر روی می‌آورند. به گفته برخی از متخصصان برای بهبود استرس قبل از اینکه روی سلامت جسم و روان شما تأثیر بگذارد باید اقدام کنید.

در ادامه چندین راهکار برای بهبود استرس در افراد را ارائه داده ایم.

1 - ارزش خواب خوب شبانه را دست‌کم نگیرید:

راهکاری برای کاهش استرس

استرس می تواند باعث ایجاد اختلال در خواب شود. خواب مستقیماً روی همه جنبه‌های سلامت انسان تأثیر می‌گذارد، بی‌خوابی و غلت زدن در خواب باعث می‌شود میزان استرس در ما افزایش یابد.

برای خواب خود اهمیت قائل شوید و در اتاق‌خواب از وسایل الکترونیکی استفاده نکنید. می‌توانید بر روی بالش خود مقداری روغن اسطوخودوس بیفشانید، قبل از خواب از مصرف کافئین و غذاهای سنگین، کامپیوتر و برنامه‌های تلویزیون دوری کرده و تنها به موسیقی آرامش‌بخش گوش فرا دهید و همچنین برای آرامش بیشتر می‌توانید چای سبز بنوشید.

2 – نفس عمیق بکشید:

راهکاری برای کاهش استرس

یکی از راه های آرامش و ایجاد ارتباط میان ذهن، بدن و روح تمرکز بر روی تنفس است. هنگامی که بر روی تنفس خود تمرکز می کنید می توانید میزان استرس را کنترل کنید، خود را آرام سازید و همچنین شفافیت ذهن را بازیابیم. زمانی که استرس به ما روی می‌آورد کافی است 3 نفس عمیق کشیده تا اضطراب و ترس ما کاهش یابد.

3 – بوی خوش استشمام کنید:

استرس چیست

بخشی از مغز که وظیفه‌ی پردازش بوها را دارد نزدیک‌ترین نقطه به بخش‌های احساسات و خاطرات هستند و زمانی که شما بویی را دوست دارید مثل عطر یا یک گل و آن بوها را استشمام می‌کنید به‌طور طبیعی باعث می‌شود که نفس عمیق بکشید که باعث آرامش شما می‌شود.

اسانس‌هایی نیز وجود دارند که باعث می شود استرس و اضطراب شما کاهش یابند، این اسانس‌ها عبارت‌اند از:

اسطوخودوس: کاهش استرس روانی

رز: تقویت فعالیت قلب و ایجاد حس اطمینان

یاسمن: آرامش‌بخش و نشاط‌آور

نعناع: کاهش خستگی

4 - غذاهایی که باعث آرامش می شوند:

راههای برای کاهش استرس

برخی افراد در زمان هایی که دارای استرس هستند برای کسب آرامش به دنبال محرک‌هایی همانند: نوشیدنی‌های کافئین دار، الکل و غذاهای حاضری، می‌روند. اما بهترین راه برای افزایش انرژی و کاهش استرس روی آوردن و خوردن غذاهای سالم است. غذاهای مغذی منبع مطمئنی برای تأمین انرژی انسان‌ها به شمار می‌آیند پس به این نکته توجه کنید که غذاهایی که می‌خورید می‌تواند زندگی ما به‌طور غیرقابل‌تصوری تغییر دهد.

5 - مدیریت انرژی:

راه هایی برای کاهش استرس

همه افراد در طول روز با فرصت‌هایی روبرو می‌شوند که هم از آن‌ها انرژی را می گیرند و هم به آن‌ها انرژی می دهند.

روابط منفی، بدگویی و افکار منفی باعث می‌شود انرژی شما تخلیه شود.

روابط سالم، افکار مثبت، محیط های سازنده و شرکت در فعالیت‌های نشاط آور باعث می شود انرژی شما افزایش یابد.

انتخاب های مثبتی در تمام مراحل زندگی داشته باشید، نه گفتن را بیاموزید، بدن خود را سالم و فعال نگه دارید زیرا بهترین روش برای تخلیه روح خسته می باشد.

6 - یوگا، عبادت و مراقبه:

استرس چیست

در طول روز ساعاتی را برای مراقبه، عبادت و یوگا قرار دهید تا هم استرس شما کاهش‌یافته و هم به بهبود سلامت روان شما کمک کند. یکی از بهترین روش‌هایی که می تواند استرس را کاهش داده تمدد اعصاب و انجام امور معنوی می باشد، به این معنا که فرد در طی آن ساعت کار خاصی را انجام ندهد و تنها ساکن بماند، سکوت کند و به مراقبه بپردازد.

7 - زدن حرف‌های مثبت:

راه های کاهش استرس

کلمات قدرت عجیبی دارند پس هنگامی که با استرس روبرو می شویم از حرف‌های مثبت استفاده کنید به عنوان مثال:

من استرس را از بدن خود بیرون می کنم.

ذهنم را از استرس خالی می کنم.

آرامش را انتخاب می کنم.

این نوع تأکیدات مثبت انرژی بدن را افزایش می دهد و باعث شما دست به جنب‌وجوش بزنید و همچنین باعث می شود استرس شما کاهش یابد.

8 - خندیدن:

استرس چیست

خندیدن راهی برای آزاد کردن هورمون اندورفین در بدن می باشد. سعی کنید با دوستان خود جمع شوید و به تماشای فیلم طنز بپردازید. زمانی که استرس به سراغ شما می آید خندیدن باعث می شود به سرعت انرژی منفی و استرس از بدن شما خارج شود.

9 - ورزش کنید:

راه هایی برای کاهش استرس

ورزش کردن میزان اندورفین، حامل‌های عصبی احساسات خوب در مغز را افزایش می دهد و باعث می شود فرد دارای خلق و خوی بهتر، داشتن انرژی، داشتن آرامش و همچنین به بهتر خوابیدن نیز کمک می کند. زمانی که بدن شما احساس خوبی داشته باشد باعث می شود ذهنتان هم احساسات را داشته باشد.

 10 - زمان هایی را به خوشی‌های ساده اختصاص دهید:

استرس چیست

هنگامی که تحت تأثیر استرس قرار می گیرید، زمانی را به خوشی خود اختصاص دهید. این نوع خوشی‌ها می تواند شامل: قدم زدن در ساحل یا جنگل، دیدن طلوع و غروب خورشید باشد و همچنین جزو یکی از مؤثرترین و عمیق‌ترین راه برای کاهش استرس است.

اگر نتوانید استرس‌ها را کنترل کنید هم بر سلامت شما و هم بر روی افراد خانواده تأثیر منفی می‌گذارد و باعث می‌شود کیفیت زندگی‌تان کاهش یابد. زمانی که ما انسان‌ها به‌سلامت روح و روان خود اهمیت بدهیم باعث می‌شود که برای افراد خانواده و اشخاصی که دوستشان داریم به‌عنوان مظهر عزت‌نفس شناخته شویم و تنها با توانایی‌هایی که داریم می‌توانیم بر روی استرس‌ها مدیریت کنیم و همچنین سطح کیفیت زندگی را بالا ببریم.

  • ارسال شده توسط: مدیر سایت
  • تاریخ انتشار: 1396/12/22
  • بازدید: 202
  • گروه: تازه ها
  • 0 دیدگاه
  •  
دیدگاه شما چیست؟

(نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد)

چگونه سیگار را ترک کنیم؟