چرا استرس خطرناک است؟

چرا استرس خطرناک است

استرس از آنچه که ما فکر می کنیم بسیار خطرناک تر است، هم به جسم و روان آسیب می رساند و هم موجب تخریب همه اعضای بدن از لثه گرفته تا قلب تان می شود و همچنین بدنتان را در مقابل بیماری هایی همچون سرماخوردگی و سرطان آسیب پذیر می سازد. زمانی که بدن دچار استرس می شود هورمون‌های آدرنالین (اپی نفرین)، نوراپی نفرین و کورتیزول آزاد می سازد. تحقیقات نشان داده که نوراپی نفرین موجب تقویت رابط‌های عصبی می شود تا خاطرات رویدادهای عاطفی ما حفظ شوند و ما را ترغیب می کند تا به فکر وقایع تکان دهنده و دل‌خراش زندگی بیافتیم.

هورمون‌های آزاد شده باعث می شود ضربان قلبمان بیشتر شود، میزان تنفس را بالا می‌برد و سوخت سلولی (گلوکوز) را در خون افزایش می‌دهد و در نتیجه واکنش معروف جنگ یا گریز شروع می شود.

چرا داشتن استرس خطرناک است

واکنش جنگ و گریز انرژی زیادی را از انسان ها می‌گیرد و استرس به طور هم‌زمان فرایندهای فیزیکی همانند گوارش، تولیدمثل، رشد فیزیکی و باعث می شود برخی از فعالیت های دستگاه های امینی بدن کاهش یابند و یا اینکه به فعالیت خود ادامه ندهند.

زمانی که این واکنش ها (جنگ یا گریز) گهگاهی باشد ترموستات استرس، بدن خود را با روند این واکنش مطابق می سازد. به این معنی که روده ها به کار عادی خود می پردازند، اندام‌های جنسی دوباره به کار تولیدمثل می افتند و همچنین دستگاه‌های ایمنی بدن دوباره بدن را در برابر آلودگی‌ها مقاوم می سازد.

چرا استرس خطرناک است

شواهد نشان داده است افرادی که در بزرگ‌سالی دچار استرس می شوند ریشه آن در نوزادی می باشد. میزان استرسی که فرد در اوایل زندگی (نوزادی) تجربه می کند، به همان میزان آن فرد را در برابر ناملایمات حساس‌تر و همچنین باعث افسردگی فرد در بزرگ‌سالی می شود.

تحقیقات نشان داده است که برخی از انسان ها و حیوانات، مستعد استرس هستند. در سال 2007 پژوهشی انجام شد که در آن موش هایی که بیش از همه استرس داشتند در بدن خود پروتئین خاصی را بیشتر از بدن دیگر موش‌ها تولید می‌کردند و همین پروتئین‌ها باعث می شد آن ها واکنش بیشتری از خود نشان دهند.

چرا داشتن استرس خطرناک است

برخی از بیماری‌ها نظیر امراض قلبی، افسردگی، اختلال استرس پس از تصادف، بیماری‌های دیگری نیز تحت تأثیر این استرس قرار می‌گیرند نظیر: مشکلات روده‌ای، بیماری‌های لثه، مشکلات رشدی، نقص عملکرد نعوظ و حتی سرطان.

در برخی تحقیقات نشان داده شده است که افرادی که میزان بالایی از استرس را در محل کار خود تجربه می کنند بیشتر از دیگران، در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع دوم هستند. در تحقیقاتی نشان داده است که هورمون‌های استرس باعث ایجاد اختلالات پوستی نظیر اگزما و سوریازیس می شود. کسانی که دارای استرس همیشگی هستند باعث افزایش هورمون استرس در بدن می شود که باعث رشد سلول ها و غده های مستعد سرطان می شود. هورمون های استرس مقاومت بدن را در برابر ویروس‌های HIV، ویروس های سرطان زا نظیر سرطان دهانه ی رحم زنان کاهش می دهد.

  • ارسال شده توسط: مدیر سایت
  • تاریخ انتشار: 1396/12/23
  • بازدید: 211
  • گروه: تازه ها
  • 0 دیدگاه
  •  
دیدگاه شما چیست؟

(نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد)

چگونه سیگار را ترک کنیم؟