تفاوت استرس و اضطراب چیست؟

تفاوت استرس و اضطراب چیست

شاید شما هم مانند دیگران تفاوت بین استرس و اضطراب را ندانید و هر دو واژه‌ها را به‌جای یکدیگر استفاده کنید. درواقع هر دو واژه‌ی استرس و اضطراب برای بیان تجربه‌های احساسی منفی بکار می‌رود، این احساسات منفی همان افکاری هستند که شمارا خسته و عصبی می‌کند، تمرکزتان را از بین می‌برد و شمارا دچار بی‌خوابی می‌کند.

 اگر شناخت کافی در مورد تفاوت بین استرس و اضطراب را بدانید زودتر از آنچه که فکرش را بکنید به مشکل خود پی خواهید برد و حالتان سریع تر خوب می‌شود. در ادامه تفاوت استرس و اضطراب را بررسی خواهیم کرد.

تفاوت استرس و اضطراب:

استرس تجربه‌ای موقت است اما اضطراب مسئله‌ای دائمی است که سلامت روحی و روانی افراد را تحت تأثیر قرار می‌دهد. استرس ازنظر مدت‌زمان و شدت در افراد متفاوت است و همچنین واکنش بدن در برابر تغییرها و چالش‌ها است.

تفاوت استرس و اضطراب در چیست

استرس می‌تواند محرکی باشد برای ایجاد اضطراب و اضطراب نشانه‌ای بیرونی از استرس حاد می‌باشد. علائمی که در حین داشتن اضطراب و استرس در بدن به وجود می آید مانند: افزایش ضربان قلب، تنش و ناراحتی در ماهیچه‌ها و بی‌خوابی است.

1_ استرس نتیجه‌ی فشارهای خارجی است:

تفاوت بین استرس و اضطراب

استرس واکنشی به فشارها و مشکلات است و اضطراب واکنشی به استرس می‌باشد. احتمالاً کمی این موضوع گیج‌کننده باشد، به این دلیل که افرادی که اضطراب دارند معمولاً تحت‌فشار عوامل استرس‌زای بیرونی هستند. عوامل بیرونی که باعث می‌شود شما خسته و آشفته شوید نظیر: تکالیف مدرسه یا انتظارات ریزودرشت اطرافیان، فشار پروژه کاری و غیره، نشان‌دهنده این است که شما دارای استرس هستید.

اگر احساس ترس و ناراحتی شمارا در برگرفته است؟ اگر بیش از اینکه نگران زمان حال باشید ترس از آینده شمارا اذیت می‌کند؟ اگر شما این نگرانی‌ها را دارید باید گفت که دارای اضطراب هستید تا استرس. متخصصان اضطراب و استرس را این‌گونه تعریف کرده‌اند که:

اضطراب: احساسی است که شامل ناراحتی، ترس و نگرانی

استرس: احساس قرار گرفتن تحت‌فشارهای روانی و احساسی

به چه علت تفاوت استرس و اضطراب مهم است؟

استرس در زمانی به پایان می رسد که مسئولیت یا واقعه‌ای استرس‌آور تمام شود. اگر تنها دچار استرس هستید باید ابتدا منبع اصلی استرس و ناراحتی‌تان را پیدا کنید تا بتوانید آن را رفع کنید.

استاد علوم رفتاری و روان‌پزشکی دانشگاه استنفورد (David Spiegle) می‌گوید: تفاوت کلیدی میان استرس و اضطراب، در احساس درماندگی است) استرس در بیشتر مواقع با راهکارهای علمی رفع می‌شود ولی برای درمان اضطراب نیازمند به کمک مشاوره، دارودرمانی و کمک گرفتن از متخصصان روان‌شناسی، است.

2 – حضور و بقایای اضطراب پس از رفع مسئله:

تفاوت بین استرس و اضطراب

در زندگی همه افراد سطحی از اضطراب وجود دارد و تنها خود فرد است که می‌تواند مدیریت مشکلات خود را به دست بگیرد تا استرس و اضطراب در زندگیش کاسته شود و اگر نتواند این مشکلات را حل کند استرس‌ها و اضطراب‌ها همیشه در زندگی‌ باقی خواهد ماند. به یاد داشته باشید که استرس در زندگی همه افراد وجود دارد و دلیل آن تحت‌فشار بودن در اثر عوامل بسیاری می‌باشد و تداوم در استرس موجب وقوع اضطراب می‌شود. اضطراب حالت ناخوشایندی از احساسات می‌باشد که با از بین رفتن استرس همچنان با شما می ماند.

آیا استرس بدتر است یا اضطراب؟

با توجه به اینکه استرس باعث به وجود آمدن اضطراب می‌شود و زمانی که اضطراب شدت می یابد و دائمی می‌شود باید به‌طورکلی و اساسی درمان شود در آن زمان اضطراب را نتیجه‌ی استرس نمی‌دانند.

3 – اضطراب و نگرانی‌های بی‌مورد آن:

 برخی از نشانه‌های استرس و اضطراب شبیه به هم هستند مانند: کج‌خلقی، از دست دادن تمرکز، اختلال در خواب و مشکلات معده تنها چیزی که آن دو را از هم متمایز می‌کند احساس پیوسته نگرانی و وحشت در اضطراب است. تمام مشکلاتی که با اضطراب ارتباط دارند و مشترک هستند: نگرانی و ترسی مداوم در شرایطی است که هیچ تهدیدی وجود ندارد. به عنوان مثال: اگر نتوانم شغلی پیدا کنم، اگر نتوانم کرایه‌خانه رو پرداخت کنم و خیلی اگرهای دیگر. درواقع این نگرانی‌ها هنوز اتفاق نیفتاده‌اند و ما خودمان را برای هیچ و پوچ نگران می کنیم.

برای درمان اضطراب و استرس باید حتماً آن دو را از هم تشخیص داد زیرا درمان‌های آن‌ها باهم تفاوت زیادی دارند.

4_ نشانه‌ای از اضطراب، حملات پانیک:

استرس و اضطراب چه تفاوتی با هم دارند

حملات پانیک، هجوم ناگهانی نگرانی و ترس بسیار شدید است که معمولاً علائم آن: عرق کردن، افزایش ضربان قلب، لرزش، درد در قفسه سینه، حالت تهوع، احساس خفگی، سردی و بی‌حسی در صورت و دست‌ها می‌باشد. این نوع حملات ناگهانی رخ داده و بین 10 تا 20 دقیقه نیز طول می کشد. پس به این نتیجه می رسیم که حملات پانیک بسیار جدی تر از شوک و ناراحتی‌های کوچک هستند و نتیجه‌ی آن داشتن اضطراب مزمن است. برای درمان و رفع این نوع حملات باید از متخصص کمک گرفت و همچنین از کسی که می‌توانید به‌راحتی به آن اعتماد کنید کمک گرفته و با او به صحبت بپردازید. با داشتن اعتمادبه‌نفس و اراده می‌توانید به این مشکلات غلبه کنید.

  • ارسال شده توسط: مدیر سایت
  • تاریخ انتشار: 1396/12/24
  • بازدید: 207
  • گروه: تازه ها
  • 0 دیدگاه
  •  
دیدگاه شما چیست؟

(نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد)

چگونه سیگار را ترک کنیم؟