تأثیرات ورزش در روحیه

تأثیرات ورزش در روحیه

در زندگی عادت‌های سالم متعددی وجود دارد که از آن‌ها بهره می‌بریم اما گاهی امکان دارد که از اثرات خوبی که بر روی زندگی و روحیه‌مان می‌گذارند اطلاع نداشته باشم، با این عادت‌ها می‌توانیم به افکار منفی‌مان غلبه کنیم که البته این عادت‌های منفی هم دلایل هورمونی دارد و هم از عادت‌های ناسالمی که در زندگی داریم به وجود می‌آیند. برای ایجاد تعادل هورمونی در بدن و همچنین برای تغییر عادت‌های ناسالم در ادامه مطلب نکاتی را ارائه داده‌ایم و پس‌ازآن به بررسی تأثیراتی که ورزش در زندگی‌مان دارد می‌پردازیم.

مصرف غذاهای فرآوری نشده:

غذاهای فرآوری برای بدن انسان بسیار مضر است و باعث می‌شود که روحیه شما و همچنین سلامت جسمی‌تان از بین برود. برای داشتن روحیه و جسمی سالم بهترین راه استفاده از غذاهای فراوری‌شده است به‌عنوان‌مثال مصرف شکرها و چربی‌ها را از غذاهای روزمره‌تان حذف کنید. مصرف غذاهای سالمی همچون میوه‌ها و سبزیجات برای داشتن روحیه‌ای بهتر به شما کمک می‌کند.

زندگی اجتماعی:

برای جلوگیری از تنهایی، پرخوری و افسردگی، داشتن روابط اجتماعی، تفریح و سرگرمی بهترین انتخاب است. افرادی که به مصرف مشروبات الکلی می پردازند از خوردن آن دست بکشند و به اندازه کافی استراحت کنند، رژیم غذایی سالم داشته باشند و با دوستانتان به تفریح و خوش‌گذرانی بپردازید البته به یاد داشته باشید که عادت‌های غذایی ناسالم را دوباره شروع نکنید.

مصرف پروتئین:

بدن انسان به مصرف پروتئین نیاز دارد البته پروتئین‌هایی که در غذاها موجود است همانند ماهی، مرغ، تخم‌مرغ و گوشت گاو، پروتئین‌های گیاهی همانند انواع مغزها و آجیل‌های خام، تخمه‌ها، نخود سبز و انواع حبوبات. این پروتئین‌ها را باید در برنامه روزانه خود بگنجانید.

برای تأمین سلامت روانی بدن نیاز به دریافت پروتئین دارد. پروتئین در جو دوسر نیز وجود دارد که این نوع غلات دارای پروتئین بالا و کربوهیدرات کمی است. تمامی پروتئین‌ها باعث بالا رفتن میزان آمینواسید در بدن می‌شود، با بالاتر رفتن میزان آمینواسیدها عملکرد و متابولیسم در مغز موجب بهتر شدن روحیه ما می‌شود.

پرهیز از مصرف شکر:

مصرف شکر و شیرینی در وهله اول باعث بالاتر رفتن میزان شادی در بدن می‌شود اما بعد از گذشت چند ساعت مقدار زیادی انسولین در خون ترشح می‌شود که باعث بداخلاقی، خسته شدن و باز تمایل به خوردن شیرینی می‌شود.با کم کردن این نوع مواد قندی از زندگی روزمره باعث می‌شود هم روحیه بهتری داشته باشید و هم دارای پوستی زیبا و وزن مناسبی باشید.

چای:

چای ازجمله نوشیدنی‌های کافئین داری است که در تمامی خانه‌ها وجود دارد، چایی سرشار از آنتی‌اکسیدان‌هایی است که در غذاهای دیگر یافت نمی‌شود. آنتی‌اکسیدان‌ها باعث آرامش اعصاب می‌شوند.

بهترین نوع چایی که می‌توانید برای آرامش و کاهش استرس از آن استفاده کنید چای سبز و چای گیاهی می باشد. چای قرمز برای سلامت پوست و کاهش بیماری‌های پوستی مفید بوده است نام این نوع چایی قرمزرنگ رویبوز می باشد.

خواب کافی:

 7 الی 8 ساعت خواب مفید در طول شبانه روز می تواند به بهبود روحیه و همچنین سلامت انسان‌ها کمک کند. این مواردی که در متن بالا اشاره‌کرده‌ایم همه به بهبود روحیه و داشتن بدنی سالم کمک می‌کنند، در ادامه مطلب همان‌طور که قبلاً گفتیم در مورد تأثیرات مفیدی که ورزش در بدن ما ایجاد می‌کند صحبت خواهیم کرد.

تأثیرات ورزش روی روحیه

ورزش کردن:

ورزش را باید جزو یکی از عادت‌های خوب در زندگی روزمره قرار دهیم زیرا همانند جرقه ای در تولید هورمون‌های شادی در بدن می‌شود و باعث افزایش هورمون‌های سروتونین، آدرنالین، دوپامین و اندورفین می‌شود همچنین باعث کاهش استرس و نگرانی می‌شود.

بهترین نوع ورزشی که می تواند از استرس جلوگیری کند عبارت‌اند از: یوگا، پیلاتس و ورزش‌هایی که باعث قوی‌تر شدن قلب می‌شود و حتی رقصیدن نیز به بهبود روحیه و داشتن بدنی سالم کمک می‌کند.

گرفتن تصمیمات بهتر:

با ورزش کردن بخشی از مغز که برای تصمیم‌گیری و پردازش عاطفی است فعال می‌شود.

کاهش استرس:

ورزش کردن به‌صورت منظم باعث می‌شود بتوانید بهتر با عوامل استرس‌زای محیط اطراف مقابله کنید و باعث تغییراتی در هسته‌ی رافه پشتی مغز می‌شود.

هسته‌ی رافه پشتی بخشی از مغز است که مسئول تنظیم خلق و خو (از طریق انتقال‌دهنده‌های عصبی که سروتونین تولید می‌کنند) و همچنین هشدار به حضور استرس در محیط اطراف می باشد.

کاهش حالات منفی:

ورزش به شما کمک می‌کند تا بتوانید بهتر احساسات منفی را پردازش کرده و همچنین کمک می‌کند تا بتوانید روی موارد مثبت بهتر تمرکز کنید.

تقویت حافظه:

ورزش کردن باعث می‌شود که فعالیت بیشتر بخشی از مغز به نام هیپوکامپ می‌شود. این بخش از مغز نقش مهمی در تشکیل خاطرات جدید و بازیابی خاطرات قدیمی دارد.

کاهش اضطراب و استرس:

با ورزش کردن سطح سروتونین بدن افزایش می یابد و باعث می‌شود که از احساسات منفی دور شوید.

کاهش درد:

برخی از وزرش ها مانند ایروبیک در آب می تواند راه حل خوبی برای کاهش درد باشد.

تاثیر ورزش در روحیه

ورزش کردن به افزایش حس رضایت در بدن، داشتن رابطه عاشقانه ی بهتر و همچنین شادتر شدن در زندگی کمک زیادی می‌کند، پس به یاد داشته باشید برای داشتن زندگی سالم و روحیه عالی، ورزش را در زندگی روزمره خود بگنجانید.

  • ارسال شده توسط: مدیر سایت
  • تاریخ انتشار: 1396/12/26
  • بازدید: 205
  • گروه: تازه ها
  • 0 دیدگاه
  •  
دیدگاه شما چیست؟

(نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد)

چگونه سیگار را ترک کنیم؟