عوارض استفاده از ترک کننده های دیگر از جمله سیگار الکترونیکی

عوارض استفاده از ترک کننده های دیگر از جمله سیگار الکترونیکی

 

 

 

ایا تا به حال از مضرات و عوارض شدید سیگار های الکترونیکی با خبر بوده اید و ایا میدانستید که چندین برابر از سیگار های معمولی سرطان زا تر هستند نتیجه ی آزمایشات روی نمونه های حیوانی بیانگر این بوده که قرار گرفتن در معرض بخار سیگار الکترونیکی سبب آسیب به ریه و عفونت آن میشود دلیل آن وجود اتم ها و ملکول های سمی موجود در بخار آن است .

ماکروفاژ یک نوع از سلول های سفید خون است که سلول های اسیب دیده و مرده را حذف میکند و در نتیجه سطح ماکروفاژ های ریه  افرادی که سیگار الکترونیکی میکشند بیشتر از حد نرمال است.

سیگار الکترونیکی وسیله است که استعمال دخانیات را شبیه سازی میکند که به واسطه ی تولید بخاراتی که بوع و طعم شبیه به سیگار دارند حس کشیدن سیگار را به مصرف کننده القا میکند و بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی دود سیگار های الکترونیکی صرفا بخار اب نیست بلکه حاوی نیکوتین و ذرات سمی معلقی است که پخش شدن ان در محیط های بسته میتواند به سلامت افراد از جمله زنان باردار، سالمندان، کودکان و نوجوانان اسیب وارد کند.

51 درصد از تماس های تلفنی مراکز کنترل مصمومیت در ایالت ها مختلف امریکا از سال 2010 تا 2014 به دلیل مصمومیت کودکان زیر 5 سالی بوده که در معرض دود سیگار الکترونیکی قرار گرفته بودند که متاسفانه این محصولات با رایحه ی شکلات و میوه در نقاط مختلف کشور عرضه میشوند که برای کودکان جذاب است نیکوتین مایع موجود در این دستگاه از طریق پوست و چشم کودکان جذب میشود و عوارضی مانند بیش فعالی، حالت تهوع ، سرگیجه ، سوزش چشم و تپش قلب در این کودکان مشاهده شده است.

 

و در ادامه این گزارشات اماده است که این سیگار های الکترونیکی هرگز باعث ترک نمیشوند و باور غلط اینکه بخار موجود در این سیگار باعث کاهش تمایل مغز به سیگار میشود کاملا اشتباه است.

بهترین کار برای کاهش مضرات ناشی از سیگار ترک کردن است اما ممکن است برخی افراد احساس کنند که قادر به توقف سیگار کشیدن به طور کامل و تا اخر عمر نیستند و یا تمایلی به انجام اینکار نشان ندهند کم کردن تعداد سیگار های مصرف شده ی روزانه یا استفاده از محصولات دخانی مختلف مانند سیگار های با قطران پایین و غیره.... میتوانند مقداری از مضرات سیگار کشیدن را کاهش دهند و همچنین امکان دارد انها به افذراد کمک کنند که سیگار را در بلند مدت ترک کنند و از طرفی دیگر امکان این هم وجود دارد که کم کردن سیگار و یا استفاده از دیگر فراورده های دخانی سلامت روحی و جسمی فرد را بهبود نبخشد و در مجموع انگیزه ی فرد را برای ترک سیگار کم کند.

عوارض و نشانه های ترک سیگار در بدن

معمولا در ابتدای ترک سیگار نشانه ها خود را به صورت کم خوابی و سردرد نشان می دهد که با مرور زمان این حالت ها تغییر میکند

عقیده ی بسیاری از سیگاری های حرفه ای این است که ترک سیگار دشوار ترین کاریست که انها میتواند انجام دهد که ما در این شرایط میگوییم انها نسبت به سیگار وابسته شده اند برای رفع این مشکل روش های مختلفی محققین پیشنهاد می دهند مانند استفاده از قرص های شیمیایی مصرف دارو های گیاهی و بکار گیری امادگی ذهنی و روحی فرد سیگاری در حین ترک سیگار راه حل هایی هستند که پژوهش گران توصیه میکنند نیکوتین موجود در سیگار به انها کمک میکند تا احساس هوشیاری و تمرکز بیشتری کنند و با کنار گزاشتن سیگار بدنشان دچار خلا نیکوتین میشود و به همین دلیل احساس ناخوشایندی را تجربه میکنند که اعلائم و نشانه های ترک سیگار نامیده میشوند این اعلائم عبارتند از: احساس غم و افسردگی، مشکلات خواب، احساس سبکی در سر، سردرد، درد های شکمی افزایش اشتها، یبوست، ولع برای مصرف سیگار، دشواری در تمرکز و...

این اعلائم ذکر شده نشانه های ترک سیگار در هفته ی اول هستند که با شدت زیادی همراه است اما به تدریج و بعد از دو تا سه هفته کمرنگ و در نهایت کاملا محو میشوند